Næstved – Vestegnen 5-2

BordtennisLiga

Efter gårsdagens opgør mod CPH-Hvidovre gik turen videre til Vestegnen, hvor endnu et oprykkerhold fra 1. division stod klar på den anden side af bordet.
Vi stillede med samme mandskab som dagen før – både for at holde styr på reservereglerne og med tanke på den kommende runde.

Det viste sig at være en stærk beslutning. Holdet spillede med overskud og gejst, og endnu engang sikrede vi en holdsejr på 5-2.

Dagens største højdepunkt kom fra Emil Friis-Hansen, der leverede kampens helt store overraskelse. Han pressede Yannick Vostes ud i en intens femsætter, hvor Emil endda var bagud 0-2 i sæt. Men Emil nægtede at give slip, vendte kampen med imponerende vilje og tog sejren 11-8 i femte sæt.

Kampens resultater:

  • Yannick Vostes: 1/2

  • Thomas Koldas: 2/2

  • David Björkryd: 2/2

  • Reserve: Andreas Andreasen – kæmpede flot og bidrog stærkt til holdånden

Allerede den 3/10 venter næste ligakamp ude mod Amager, og blot to dage senere – 5/10 – spiller vi hjemme mod sidste års finalister fra Herlev. En ægte topkamp, hvor vi også byder på et særligt indslag: et inspirerende foredrag med håndboldlegenden Lars Jørgensen inden kampen.
Sæt dagen til en oplevelse ud over det sædvanlige, og oplev den intense stemning i hallen når den er fyldt med tilskuere.

Koldas, David, Andreas, Yannik og Magnus.
Guld Sponsor: